Biura na sprzedaż. Stawki zaczynają się od 7 tysięcy złotych od metra

Ubiegły rok był rekordowym pod względem podaży nowych powierzchni biurowych. Ta silna tendencja wzrostowa utrzymuje się w kraju już od kilku lat. Wciąż przybywa nowych biurowców. W czołówce jest oczywiście Warszawa. Liczą się również Wrocław i Kraków. Obserwatorzy rynku obawiają się nawet nadpodaży.
Przeciętne ceny w największych miastach i dobrych lokalizacjach „zaczynają się” od 7 tysięcy złotych za metr i sięgają nawet 25 tysięcy.

Ceny te właściwie pokrywają się ze stawkami z rynku mieszkaniowego. W tym przypadku łatwo zauważyć „przepaść cenową” między mniejszymi miastami, a dużymi rynkami.
W skali całego kraju aktualnie w WGN średnia ofertowa cena metra kwadratowego biura wynosi około 4800 zł.
Jednak na największych rynkach kwota ta z reguły się podwaja . Oczywiście najwyższe wyceny uzyskują biura nowe, o wysokim standardzie i nowoczesnych rozwiązaniach w zakresie technologii i wyposażenia.

W Warszawie, za mały budynek biurowy wybudowany trzy lata temu, znajdujący się w dzielnicy Wawer, sprzedający oczekuje 6200 zł za metr kwadratowy. Na prestiżowym Śródmieściu, jeden ze oferentów ma do sprzedania 80 metrowy lokal biurowy w kamienicy. Koszt metra kwadratowego to w tym przypadku prawie 9 tysięcy złotych. Natomiast na Nowym Świecie stawka w wysokości 25 tysięcy złotych od metra kwadratowego nie jest niczym wyjątkowym.
Średnie ceny ofertowe sprzedaży biur w Krakowie wynoszą obecnie ok. 8 tysięcy złotych za metr kwadratowy. W najdroższych lokalizacjach będzie to blisko 10 tysięcy złotych. Zdarzają się jednak stawki nawet o 100 procent wyższe. Za biura w lokalizacjach takich jak Rynek czy Szewska często trzeba zapłacić nawet i ponad 20 tysięcy złotych od metra kwadratowego.
We Wrocławiu za lokal biurowy 114 m kw., w samym centrum, w kamienicy na Starym Mieście oferent żąda ponad 13 tysięcy złotych za metr kwadratowy.
W Rynku i okolicach niejednokrotnie mamy do czynienia ze stawkami sięgającymi 20 tysięcy złotych od metra.  Z kolei w nowym biurowcu/apartamentowcu przy ulicy Hubskiej oferent za ponad 300 metrów powierzchni biurowych oczekuje ponad 2,3 mln zł, co daje cenę 7000 zł za m kw. We Wrocławiu średnia cena metra kwadratowego wynosi obecnie w WGN 7500 zł. Jest nieco taniej jeśli kupujemy o całe budynki biurowe.
Również w Trójmieście wysokie są ceny ofertowe sprzedaży powierzchni biurowych. Rekord cenowy stanowi lokal biurowy w Sopocie, gdzie za 75 metrów kwadratowych sprzedający chce aż milion złotych.  W Gdyni koszt zakupu 1100 m kw. powierzchni biurowych na Śródmieściu, na 3 piętrze przedwojennej kamienicy wynosi ponad 8 mln zł, czyli 7300 zł za metr.
Nieco tańsze są rynki Poznania i Katowic. W tych miastach w centralnych lokalizacjach stawki za metr kwadratowy mimo, ze także są wygórowane, to jednak zdecydowanie niższe niż w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy w Trójmieście. Najwyższe stawki w Poznaniu w lokalizacji – Grunwald – to około 11 tysięcy złotych za m kw. Na Starym Mieście sięgają one około 9 – 10 tysięcy złotych, a już w nieco dalszych lokalizacjach średnie stawki wynoszą 5 – 6 tysięcy. Najwyższe stawki w Katowicach kształtują się na podobnym poziomie i wynoszą ok. 10 tysięcy złotych, ale tylko dla niektórych, prestiżowych lokali biurowych. Wśród największych miast najtańsza jest Łódź, w której najbardziej wygórowana cenowo dzielnica to Śródmieście, a stawki rzadko przekraczają 8 tysięcy złotych.

Jak będzie wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości biurowych w roku bieżącym? Oczywiście wiele zależy od możliwości absorpcji nowych powierzchni biurowych. Obserwatorzy rynku spodziewają się zjawiska nadpodaży. Może ono przyhamować rozpoczynanie nowych inwestycji, jak również wpłynąć na obniżkę cen, choć wydaje się – że nawet jeśli to nastąpi – będą to obniżki krótkotrwałe i niewielkie.

Marcin Moneta / Dział Analiz WGN

Data publikacji: 27 marca 2014
Print Friendly, PDF & Email