Biura w ścisłych centrach miast są najdroższe, a ile kosztują w dalszych lokalizacjach?

Ceny wynajmu powierzchni biurowych osiągają najwyższe wyceny w centrach dużych miast oraz w dzielnicach biznesowych. Poza wysokim standardem, wynajmującym zależy najbardziej na lokalizacji biura. 
Najwyższe ceny za wynajem biura zaobserwować można w Warszawie. Średnia stawka najmu za m2 biura to około 60 zł, ale też rozpiętość cenowa jest największa w porównaniu do innych dużych miast. Za lokalizacje takie jak Centralny Obszar Biznesu trzeba zapłacić od 80 zł za metr kwadratowy w górę. Jeżeli nasz lokal biurowy ma być zlokalizowany w Śródmieściu, to średnia cena najmu może wzrosnąć do 100 zł za m2.

Równie dużą podaż można zaobserwować na rynku wynajmu w Krakowie oraz Wrocławiu. .Ceny wynoszą średnio 40 – 60 zł za m2. O tym, jak duża przepaść cenowa występuje między lokalizacjami centralnymi, a tymi bardziej oddalonymi, może świadczyć porównanie ofert. Na przykład we Wrocławiu zabiura na wynajem klasy B, na Starym Mieście, oferent oczekuje 55 zł od metra kwadratowego. W oddalonej lokalizacji Muchobór Mały, koszt wynajęcia 800 metrów biura to 22 tysiące złotych, czyli stawka w tym przypadku wynosi zaledwie 27 zł od metra. Lokale w centrum są więc o 100 proc. droższe.

71

Rzecz jasna nie zawsze różnice są tak duże. Obecnie w ofercie WGN znajduje się choćby biurowiec z 2001 roku, również położony w ścisłym centrum miasta, gdzie koszt najmu to 45 zł. Jeśli poszukać w lokalizacji oddalonej o kilka kilometrów można trafić na ofertę z wrocławskiego Śródmieścia o 10 zł na metrze tańszą.

W Krakowie natomiast przedział cenowy między centrum a granicami miasta przedstawia się podobnie. Za eleganckie biuro w przedwojennej kamienicy, na samym Starym Mieście, jeden z oferentów w WGN oczekuje 60 zł/ m kw. Dla porównania, lokale biurowe z rynku pierwotnego, umiejscowione w dzielnicy Skotniki, oddalonej od ścisłego centrum o około 10 km, wynajmujący chce już tylko 38 zł/ m kw. Jeśli zadowoli nas lokalizacja w dzielnicy Podgórze (około 7 km od ścisłego centrum) przeciętne ceny będą oscylować wokół 40 zł za metr kwadratowy. Koszty najmu w absolutnie peryferyjnej Nowej Hucie to z kolei tylko 30 zł/ m kw. Jeśli natomiast chodzi o drogie dzielnice, należy wymienić jeszcze Krowodrzę, gdzie stawki średnie wynoszą około 42 – 45 zł.

Jak widać, lokalizacja odgrywa główną rolę, jeśli chodzi o stawki najmu a także zainteresowanie daną ofertą. Jeśli lokal znajduje się w biznesowej dzielnicy, to jego wartość dodatkowo wzrasta.

Nowoczesne biura przyciągają jednak czymś więcej, niż tylko ładnym wystrojem i dobrą lokalizacją. Liczą się jeszcze dodatkowe udogodnienia, jak na przykład klimatyzacja, ochrona lub monitoring albo wydzielone miejsca parkingowe.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 14 kwietnia 2014
Print Friendly, PDF & Email