Biurowiec na własność

Prowadzimy działalność gospodarczą, która przynosi nam coraz większe zyski. Zwiększamy liczbę zatrudnianych pracowników, tworzymy nowe sektory w naszej firmie. Powoli zaczyna się jednak pojawiać dość poważny problem – brak miejsca. Jeżeli dysponujemy kapitałem a nasza branża nie wymaga mobilności siedziby, powinniśmy rozważyć zakup przestrzeni biurowej na własność.

Posiadanie własnego biura jest o tyle korzystne, że przede wszystkim odciąża nas z konieczności płacenia comiesięcznego czynszu za wynajem. Ponadto nie jesteśmy dłużej narażani na ewentualne problemy, jak np. konieczność wprowadzenia zmian w umowie, podwyższenie czynszu, nakazy i zakazy stawiane przez właściciela nieruchomości itp. Posiadając własny budynek możemy go również modernizować pod siebie.
Jakim kapitałem trzeba jednak dysponować, by kupić przestrzeń biurową na własność?
Postanowiliśmy zweryfikować to na przykładzie kilku miast w Polsce, w ramach ofert WGN, są to: Katowice, Wrocław, Łódź.

W przypadku Katowic za kwotę 519.000 PLN możemy kupić nieruchomość pod działalność gospodarczą o powierzchni całkowitej 208,00 m2. Z racji tego, iż jest to dom, istnieje możliwość połączenia funkcji mieszkalnej z działalnością gospodarczą. Przy nieruchomości usytuowany jest garaż na dwa samochody, który jest dodatkowo podpiwniczony.
Inną propozycją jest budynek biurowy o powierzchni 220,00 m2, wystawiony na sprzedaż za kwotę 629.000 PLN. Jest to 4.pokojowy budynek wolnostojący z dużym parkingiem. Lokalizacja jest bardzo atrakcyjna, gdyż natężenie pieszych w okolicy jest duże. To z kolei sprzyja pozyskiwaniu potencjalnych klientów. W takiej lokalizacji wszelkie reklamy będą dobrze wyeksponowane i z pewnością zwrócą uwagę przechodniów.
Luksusowy obiekt mieszkalno-biurowy o powierzchni całkowitej 507,00 m2, umiejscowiony na działce o powierzchni 1.470,00 m2 to koszt 1.800.000 PLN. Co ciekawe, istnieje możliwość podziału nieruchomości na dwie odrębne. Taka inwestycja pozwala nie tylko na prowadzenie własnej działalności, ale stwarza też możliwość czerpania zysków z podnajmu drugiej części nieruchomości innym firmom.

We Wrocławiu za biurowiec o powierzchni całkowitej 371,00 m2 zbywający chce 2.300.000 PLN. Nieruchomość ta warta jest uwagi choćby przez wzgląd na niezwykle atrakcyjną lokalizację – przy ruchliwej ulicy w centrum miasta. Ponadto budynek posiada oszklone witryny, co stwarza możliwość wystawienia reklam. Jest to nieruchomość stworzona pod działalność handlowo-usługową.
Jeszcze inną propozycją jest biurowiec w dzielnicy Fabryczna o powierzchni całkowitej 553,90 m2. Aby stać się jego właścicielem, trzeba dysponować kwotą 3.300.000 PLN. Budynek ten daje jednak wiele możliwości. To miejsce doskonałe pod niewielkie przedszkole, kancelarię adwokacją, prywatną przychodnię, siedzibę dużej firmy itp. Również tutaj istnieje możliwość podzielenia nieruchomości na dwie osobne części, gdyż budynek posiada dwa niezależne wejścia.

W Łodzi natomiast za budynek o powierzchni całkowitej 801,00 m2 trzeba zapłacić 3.690.000 PLN. Nieruchomość to w rzeczywistości 17.pokojowy, 3.kondygnacyjny pałacyk z 40 miejscami parkingowymi obok budynku. Jest to nieruchomość doskonała pod prowadzenie działalności pensjonatowej, hotelowej lub gastronomicznej. Świetnie sprawdzi się również jako siedziba korporacji lub jako prywatna przychodnia.
Ostatnim przykładem jest budynek biurowy wystawiony na sprzedaż za imponującą kwotę 7.000.000 Euro, a więc około 29.200.000 PLN. Niewątpliwą zaletą tej nieruchomości jest jej doskonała lokalizacja, gdyż budynek mieści się w ścisłym centrum miasta. Powierzchnia całkowita budynku to aż 5.000,00 m2, zaś działka ma powierzchnię 1.309,00 m2. Taki metraż daje nieograniczone możliwości modernizacji pod konkretną działalność gospodarczą.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 29 października 2013
Print Friendly, PDF & Email