Coraz więcej nowoczesnych powierzchni biurowych w Polsce

Z każdym rokiem przybywa w Polsce nowoczesnych powierzchni biurowych. Dziś biura to nie tylko miejsca do pracy, a standardy wykończenia i dostępnych rozwiązań rosną bardzo szybko. To sprawia, że na margines schodzą powierzchnie przestarzałe. Ceny najmu takich obiektów są dużo niższe i w perspektywie pozostaje im albo modernizować się, albo zniknąć z rynku.

Jest cały katalog elementów, które powinny zawierać najnowocześniejsze biura. Te klasy A przede wszystkim muszą być energooszczędne i ekologiczne oraz dawać możliwość dobrowolnej aranżacji przestrzeni pod wymagania najemców – czyli pozwalać na zwiększanie/ zmniejszanie modułów itp. Do standardowych obecnie rozwiązań należą podwieszane sufity, podniesione podłogi, panoramiczne okna, klimatyzacja, okablowanie strukturalne itp.

W zakresie rozwiązań ekologicznych stosuje się np. wykorzystanie wody deszczowej, użycie materiałów, które pozwalają oszczędzać energię, projektowanie przeszkleń, tak by maksymalnie korzystać ze światła naturalnego. Budynki tzw. zielone potwierdzone certyfikatem LEED mają choćby zielone tarasy na dachach itp.
Nowoczesne biurowce to też szereg dodatkowych udogodnień – jak choćby system rozpoznawania tablic rejestracyjnych, przy wjazdach na parkingi podziemne itp. Sam budynek biurowy coraz częściej jest miejscem nie tylko pracy, ale i wypoczynku – liczą się przestrzenie pod aranżację na usługi z tym związane – jak choćby basen, siłownia itp. Coraz częściej w biurowcach planuje się także choćby przedszkola dla dzieci pracowników, są kantyny i restauracje.

76

Nie można zapomnieć o lokalizacji. Najdroższe biura znajdują się w położeniu centralnym, w dzielnicy biznesu, bądź blisko ścisłego centrum, ewentualnie przy głównej drodze, zapewniającej szybki dojazd. Te wyposażone w monitoring zewnętrzny pozwalają np. obserwować korki na mieście i dostosowywać termin wyjazdu do aktualnej sytuacji komunikacyjnej.

Rozwiązań nowoczesnych jest bardzo dużo. Jak to się przekłada na ceny? Najwyższe stawki najmu dotyczą oczywiście Warszawy, gdzie miesięczny czynsz za najlepsze biura wynosi około 17 – 25 euro/ m kw. We Wrocławiu czy Krakowie, miastach o największej – poza Warszawą – podaży powierzchni biurowych w Polsce, ceny wynoszą około 13 – 17 euro za metr miesięcznie.

Na polskim rynku biur można wyraźnie zaobserwować podział na nowoczesne powierzchnie i biura starsze, z minionej epoki, których ciągle jest dużo, ale zainteresowanie najemców sukcesywnie słabnie. Mowa szczególnie o powierzchniach biurowych z okresu PRL. czy początku lat 90., które standardem odbiegają już zdecydowanie od nowoczesnych realizacji. W WGN najczęściej za metr kwadratowy takich biur płaci się 25 – 30 zł miesięcznie. Wydaje się, że w obliczu coraz większej dostępności nowoczesnych biurowców (nawet w miastach średniej wielkości i małych) tego typu oferta będzie coraz bardziej znikać z rynku, chyba że właściciele postarają się o zwiększenie standardu poprzez przebudowy i modernizacje.

Wyjątkiem od reguły w przypadku starszych biur są lokalizacje np. w wyremontowanych, przedwojennych kamienicach, w centrum miast – takie, postrzegane jako prestiżowe, powierzchnie biurowe bywają bardzo drogie.

We Wrocławiu średnia stawka najmu biura obecnie w WGN wynosi 40 zł za metr kwadratowy. Te najnowocześniejsze powierzchnie biurowe bywają o 50 proc. droższe. Przykładem może być choćby lokal na Krzykach z 2008 roku, gdzie miesięczny czynsz to 67 zł/ m kw.

Jeśli chodzi o Gdańsk – tu ceny najmu wynoszą 43 zł od metra. Za nowoczesne biura, wybudowane po 2000 roku płaci się jednak średnio już 52 zł za metr – czyli o 18 proc. więcej. Najdroższe oferty, w centralnych lokalizacjach sięgają z kolei i 100 zł/ m kw. Biurowce przestarzałe, powierzchnie z lat 70 – 90., kosztują wyraźnie mniej. Cena najmu metra kwadratowego rzadko przekracza 30 zł.

W Krakowie ceny najmu są nieco niższe – średnia wynosi w WGN 37 zł. Spotykamy na tym rynku natomiast kilka ciekawych ofert dotyczących budownictwa starszego, ale wycenianego wysoko. Te wyjątki potwierdzają regułę – są to przedwojenne kamienice w centrum miasta. Cena najmu powierzchni biurowych wynosi tam około 60 zł/ m kw.

Na rynku biur coraz częściej dominuje nowoczesny, wysoki standard, który starsze powierzchnie spycha w niszę i wymusza bądź to konieczność modernizacji, bądź sprzedaży, czy wyburzenia. We Wrocławiu taki los choćby czeka duży biurowiec Cuprum, postawiony w czasach PRL przy obecnym placu Jana Pawła II. Co roku zasób nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce zwiększa się o kilkaset tysięcy metrów. Starsze biura będą sukcesywnie znikać z rynku.

Iwona Hryncewicz
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 7 lipca 2014
Print Friendly, PDF & Email