Kupić budynek usługowy… tylko jaki?

Budynki usługowe w gruncie rzeczy cieszą się niesłabnącą popularnością. Często jednak osoba prowadząca działalność staje przed ważną decyzją – jak dużą nieruchomość nabyć, aby uzyskać optymalne korzyści?

Wiele zależy od rodzaju działalności, jaka ma być prowadzona w danym budynku. Czasami o wiele bardziej opłaca się kupić niewielką nieruchomość zlokalizowaną na dużej działce. Innym razem – wprost przeciwnie – rozsądniej byłoby nabyć budynek o sporym metrażu, kosztem niewielkiej działki.

Postanowiliśmy przyjrzeć się cenom oraz przykładowemu przeznaczeniu budynków pod działalność usługową. Analizie poddaliśmy nieruchomości usytuowane we Wrocławiu, w województwie dolnośląskim.

Na Wrocławskich Krzykach za kwotę 1.370.000 złotych na sprzedaż wystawiono obiekt użytkowy z 1980 roku. Budynek usytuowany jest w południowo-wschodniej części Wrocławia, niedaleko węzła Bielańskiego. Dzięki dobremu skomunikowaniu budynek ten jest bardzo atrakcyjną propozycją. Na nieruchomość składają się dwie hale, magazyn, pomieszczenia biurowe, pokój sanitariaty oraz mieszkanie 3-pokojowe usytuowane na piętrze. Budynek nadaje się na prowadzenie działalności produkcyjno-usługowej, handlowej, magazynowej albo warsztatowej. Wachlarz możliwości jest zatem bardzo szeroki. Powierzchnia użytkowa nieruchomości wynosi 314,90 m2, natomiast działka ma powierzchnię 320,00 m2.

Innym przykładem jest obiekt o charakterze usługowo-handlowym lub biurowym. Jego wyjątkową zaletą jest znakomita lokalizacja. Budynek mieści się przy ul. Piłsudskiego we Wrocławiu. Za cenę 2.300.000 złotych otrzymujemy nieruchomość z 10.ma pomieszczeniami handlowo-biurowymi.
Na parterze o powierzchni 150 m2 znajduje się powierzchnia handlowo-usługowa typu open-space z dużymi witrynami wychodzącymi na główną ulicę.
Na pierwszym piętrze, o powierzchni 150 m2, znajduje się 8 pomieszczeń, z czego 3 od głównej ulicy, z przeznaczeniem na powierzchnie biurowe albo usługowe. Lokalizacja oraz konstrukcja budynku sprawiają, że wszelkie reklamy będą doskonale wyeksponowane i z pewnością nie zostaną pominięte przez przechodniów. Budynek doskonale nadawałby się np. na biuro finansowe, bank, agencję ubezpieczeniową itp.

Jeszcze inną propozycją budynku usługowego jest nieruchomość usytuowana w dzielnicy Fabryczna we Wrocławiu. Jest to wolnostojący budynek o powierzchni całkowitej 1.020,00 m2, zlokalizowany na działce o powierzchni nieco ponad 1.900,00 m2. Nieruchomość budowana była z przeznaczeniem pod pensjonat. Na piętrze znajdują się pokoje z łazienkami, na parterze węzeł gastronomiczny, zaś w piwnicy pomieszczenia socjalne. Nieruchomość spełnia wszelkie wymogi sanitarne i przeciwpożarowe. Budynek wynajmowany był pod siedzibę firmy, która zaadaptowała część recepcyjną z sekretariatem, salę konferencyjną, pomieszczeniami dla personelu wyższego szczebla, pokoje biurowe, archiwum, magazyny a także pomieszczenia socjalne. Wszystko urządzone zostało w wysokim standardzie, co dodatkowo zwiększa wartość nieruchomości. W budynku można zaadaptować windę, dzięki czemu może on służyć również jako przychodnia lub prywatne gabinety lekarskie. Nieruchomość tę można nabyć za kwotę 4.950.000 złotych.

Kolejnym przykładem jest budynek handlowo-usługowy zlokalizowany na Pilczycach we Wrocławiu. Nieruchomość o powierzchni całkowitej 800,00 m2 usytuowana jest na działce o powierzchni 1.427,00 m2. Aby stać się jej właścicielem, trzeba dysponować kwotą 5.550.000 złotych. W chwili obecnej w budynku produkowana jest żywność. Istnieje zatem możliwość nabycia nieruchomości i odkupienie rentownej działalności wraz z maszynami.

 

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 17 października 2013
Print Friendly, PDF & Email