Ostra konkurencja na rynku najmu biur. Liczą się najnowocześniejsze powierzchnie

W chwili obecnej w Polsce jest około 7 mln metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni biurowych, z czego około 4 mln przypada na stolicę. Zaraz za nią w rankingu plasują się Wrocław i Kraków. Nowoczesnych powierzchni biurowych przybywa z dnia na dzień – tylko w tym roku ma powstać kolejny milion metrów kwadratowych biuro do wynajęcia.

Wprawdzie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w dalszym ciągu jest duże, jednak mimo wszystko rośnie liczba niewynajętych biur. W samej Warszawie niewynajętych jest około 12 procent biur, podobnie jest we Wrocławiu, zaś w Poznaniu i Łodzi jest to już ponad 13 procent.

Mimo dużej nadpodaży zmiany cen nie są jeszcze widoczne. Stawki są stabilne i wynoszą przeciętnie od 11 do 15 euro we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie (poza centrum) do 20 – 25 euro za najbardziej prestiżowe, centralne lokalizacje w stolicy. Mimo braku obniżki cen, właściciele biur na wynajem oferują jednak różnego rodzaju promocje, które mają na celu przyciągnięcie wynajmujących.

Przeciętny czas trwania umowy najmu to 5 lat, ale coraz częściej najemcy są skłonni podpisywać umowy na znacznie krótszy okres czasu. Standardem już się stało, zwłaszcza w Warszawie, oferowanie zwolnienia z czynszu na 3 do nawet 12 miesięcy. Do tego dochodzą coraz częściej oferowane kontrybucje finansowe na aranżacje powierzchni wg potrzeb najemcy. Zdarzają się też takie propozycje, jak sfinansowanie i zrealizowanie przeprowadzki do nowej siedziby, zakup sprzętu komputerowego itp. Ulgi mogą być tym większe, im bardziej wynajmujący uważa, że logo firmy na budynku doda mu prestiżu.

126

Najemcy coraz częściej poszukają możliwości obniżenia kosztów poprzez możliwość wynajmu pojedynczych miejsc przy biurkach, a taką możliwość dają tylko najnowocześniejsze, bardzo plastyczne  pod względem aranżacji powierzchnie biurowe.

W WGN widać wyraźną różnicę między cenami najmu nowoczesnych biurowców, a powierzchniami starszymi, które – bez dużych nakładów finansowych na modernizację – nie dają takich możliwości dostosowania przestrzeni do potrzeb najemcy.

Jak będzie przedstawiała się sytuacja na rynku powierzchni na wynajem w tym roku? Specjaliści mają podzielone zdanie. Wprawdzie mamy do czynienia ze zjawiskiem dużej podaży, ale ciągle jeszcze utrzymuje się duże zapotrzebowanie ze strony najemców. Szacuje się, że poziom pustostanów na największych rynkach może na koniec roku wzrosnąć nawet do 14 – 15 procent.
Jeśli chodzi o ceny biur na wynajem, to z pewnością nie zmniejszą się te dotyczące lokalizacji centralnych, oraz tych najbardziej nowoczesnych biur.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 9 kwietnia 2014
Print Friendly, PDF & Email