Rynek najmu powierzchni biurowych. W mniejszych miastach dużo taniej

Ceny nieruchomości komercyjnych na wynajem różnią się bardzo wyraźnie między miastami dużymi i małymi. To zresztą zupełnie zrozumiałe, obserwując źródła popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe. Różnice w cenach pomiędzy największymi rynkami, a innymi miastami w regionach wynoszą od 20 do nawet 60 procent, przy czym na tzw. prowincji w praktyce nie występuje rynek pierwotny powierzchni biurowych.

Przykładem, w jaki sposób rynek nieruchomości komercyjnych napędzają zagraniczni inwestorzy branży BPO może być HP czy Credit – Suisse we Wrocławiu. Obie firmy wynajmują bardzo duże powierzchnie biurowe w mieście (Globis czy Grunwaldzki Centre).

Podobnych przykładów jest wiele.
Według szacunków firm doradczych obserwujących tego typu rynek, w tym Knight Frank oraz CBRE, w Polsce jest w chwili obecnej około 6,5 miliona metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni biurowych. W trakcie realizacji natomiast jest następne ponad 700 tysięcy metrów kwadratowych nowych biur. Największe rynki poza Warszawą, to Wrocław i Kraków, gdzie tylko w tym roku przybędzie ponad 400 tysięcy metrów kwadratowych (Knight Frank).

W WGN średnie ceny najmu dla całego kraju wynoszą na ten moment 33 złote od metra kwadratowego, a więc około 8 euro, przy czym różnica w cenie między dużymi rynkami a mniejszymi lokalizacjami jest bardzo wyraźna.

24
We Wrocławiu przeciętne stawki w WGN to 40 złotych za metr kwadratowy. W Świdnicy w centrum miasta można wynająć biura w dobrym standardzie o ponad 1/3 tańsze, a więc za około 25 złotych za metr kwadratowy. W Lubinie za wynajem biura w tym stylu trzeba zapłacić około 32 złotych od metra kwadratowego, natomiast w Zgorzelcu jedynie 16 złotych za metr kwadratowy.

Co ciekawe, w mniejszych miejscowościach podaż nowych powierzchni biurowych jest bardzo ograniczona. Na ponad 800 ogłoszeń najmu biur w WGN, jedynie 10 z nich to biura z rynku pierwotnego, do tego w większości w lokalizacjach Kraków, Wrocław i Warszawa.

Podobnie rzecz się ma w przypadku ofert sprzedaży powierzchni biurowych – w WGN blisko połowa z nich to rynek pierwotny, ale wszystkie lokalizacje dotyczą dużych miast, z dużą podażą takich obiektów. W tym przypadku chodzi o Wrocław, Katowice, Gdynię i Poznań.

Specjaliści rynku biurowego podkreślają, że podaż na rynkach wschodzących jest bardzo niewielka, choć inwestorzy z coraz większym zainteresowaniem przyglądają się takim miastom. Poza Warszawą, większość regionalnych, nowych powierzchni biurowych przypada na największe miasta, a więc Wrocław, Katowice, Poznań, Trójmiasto oraz Łódź.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 24 lutego 2014
Print Friendly, PDF & Email