Powierzchnie biurowe – czego obecnie poszukują przedsiębiorcy?

Segment powierzchni biurowych przeżywa obecnie rozkwit. Na rynku powstaje coraz więcej nowych inwestycji oferujących zarówno biura na sprzedaż, jak i biura na wynajem. Czego najczęściej poszukują przedsiębiorcy zainteresowani nabyciem lub wynajęciem własnego lokalu biurowego? Postanowiliśmy się temu przyjrzeć.

Na rynku nieruchomości powstaje coraz więcej inwestycji dotyczących segmentu powierzchni biurowych. Budowane są nowoczesne biurowce oraz galerie handlowe z częścią przeznaczoną pod wynajem powierzchni biurowych.

Inwestorzy, tworząc swoje projekty, pamiętają o rosnących wymaganiach najemców i kupujących. Z tego też względu nowe inwestycje zdają się próbować wyprzedzać konkurencję oraz przyciągać do siebie najnowszymi zastosowaniami technologicznymi.

Na o obecnie zwracają największą uwagę przedsiębiorcy, którzy poszukują biura?

Jak zwykle kluczową rolę gra lokalizacja. Im bliżej centrum, tym lepiej. Przedsiębiorcy chcą bowiem zapewnić dobry dojazd do biura zarówno klientom, jak i pracownikom. Co więcej, posiadanie biura w centrum sprawi, że nazwa firmy będzie szybciej wpadać w oko przechodniom, dzięki czemu po pewnym czasie może stać się bardziej rozpoznawalna.

Bardzo ważna jest również powierzchnia biura oraz podział pomieszczeń. Coraz mniejszą popularnością cieszą się biura z wydzielonymi niewielkimi pomieszczeniami. Na popularności zyskują za to biura typu open space. Pracownicy znajdują się w jednym, przestronnym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie likwiduje podziały, prowadza lepszą, bardziej przyjacielską atmosferę i przyczynia się do poprawy pracy w grupie.

145
Dodatkowo fakt, że pracownicy nie są zmuszeni do siedzenia przez 8 godzin w ciasnym, zamkniętym pomieszczeniu, tylko znajdują się na dużej, otwartej przestrzeni, poprawia ich komfort w pracy. To z kolei przekłada się na większą efektywność i lepsze wyniki.

Kolejną kwestią są nowe technologie. Przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na wynajęcie lub zakup eko-biura. Poszukują więc powierzchni biurowych znajdujących się w ekologicznych budynkach. Biurowce takie zapewniają zmniejszenie zużycia między innymi prądu czy wody, poprzez zastosowanie solarów czy dzięki odzyskiwaniu wody do użytku. Takie rozwiązania są nie tylko ekologiczne, pozwalają również na zmniejszenie comiesięcznych opłat za media, co jest dodatkowym plusem.

Przedsiębiorcy zwracają również ogromną uwagę na udogodnienia, traktowane dzisiaj już jako standard. Mowa tutaj o klimatyzacji w biurze, windzie w budynku, zapewnionych miejscach parkingowych czy ochronie budynku. Firmy, które chcą wynająć lub kupić lokal biurowy, zwracają uwagę na te rzeczy w pierwszej kolejności.

Przedsiębiorcy, którzy chcą wynająć lub kupić biuro w centrum, mają obecnie dwie możliwości. Mogą wynająć lub kupić powierzchnie biurowe znajdujące się w nowoczesnym biurowcu. Taki wybór zapewni im prestiż oraz rozpoznawalność. Dla wielu firm bardzo ważne jest bowiem sąsiedztwo innych, znanych i cenionych na rynku przedsiębiorstw.

Drugim rozwiązaniem jest wynajęcie biura w galerii handlowej. Piszemy tu o wynajęciu, ponieważ powierzchnie biurowe zlokalizowane w galeriach rzadko wystawiane są na sprzedaż. Przedsiębiorca decydujący się na wynajem takiego biura zyskuje dobrą lokalizację oraz duży przepływ osób pieszych w pobliżu siedziby swojej firmy, co może przełożyć się na zwiększenie liczby klientów.

Zdecydowanie mniejsza popularnością cieszą się biura na uboczu miast lub pojedyncze lokale biurowe wynajmowane bądź sprzedawane przez prywatnych właścicieli. Oczywiście przedsiębiorcy musza liczy się z tym, że wraz ze wzrostem atrakcyjności biura, jego lokalizacji oraz nowoczesnych technologii, jakie oferuje, wzrasta również jego cena. Firmy są jednak w stanie zapłacić więcej za dobrej jakości lokal biurowy, niż decydować się na tańszy wynajem czy zakup biura w mniej atrakcyjnym miejscu.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 23 września 2014
Print Friendly, PDF & Email